Počet výsledků: 15

Otevřít filtraci

Hormonální antikoncepce je jakákoli metoda antikoncepce, která působí na endokrinní systém. Téměř všechny metody hormonální antikoncepce jsou založeny na působení steroidních hormonů. Hormonální antikoncepce je vysoce účinná: je-li užívána podle předepsaného schématu, zabrání otěhotnění ve více než 99 % případů. Hormonální antikoncepce však má i některá rizika, není tedy vhodná pro všechny ženy. S výběrem nejvhodnějšího typu antikoncepce pomůže každé ženě její ošetřující gynekolog. Viz také hormony.

Antikoncepce je obecně jakékoli opatření, jehož účelem je zabránit početí. V dnešní době existuje poměrně velké množství různých antikoncepčních metod. Viz také anti-, koncepce a další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz antikoncepce.

Postkoitální antikoncepce je odborný název pro nouzovou antikoncepci. Viz také postkoitální, antikoncepce.

Nouzová antikoncepce neboli postkoitální antikoncepce je označení pro hormonální antikoncepční metodu, která je zamýšlena především jako „první pomoc“ po selhání jiné antikoncepční metody (porušený kondom, zapomenutá pilulka apod.) nebo po nechráněném pohlavním styku. Nouzová antikoncepce se užívá ve formě pilulky a její mechanismus účinku spočívá v tom, že zabrání ovulaci nebo ji oddálí. Nouzová antikoncepce nevyvolává potrat, není vhodná k opakovanému užívání a nechrání před sexuálně přenosnými infekcemi. Viz také antikoncepce.

Hormonální terapie je jiný název pro hormonální léčbu. Viz také hormony.

Poruchy hormonální rovnováhy je jiný název pro hormonální poruchy. Viz také porucha, hormony.

Hormonální léčba, hormonální terapie neboli hormonoterapie je léčba pomocí hormonů. Různé typy hormonální léčby se mohou uplatnit u různých skupin pacientů, například: hormonální léčba zhoubných nádorů – u onkologických pacientů, hormonální substituční léčba – u žen v období menopauzy, substituční léčba testosteronem – u mužů s nedostatkem testosteronu. Viz také hormony, terapie, lokální hormonální léčba, systémová hormonální léčba, antihormonální léčba.

Systémová hormonální léčba je hormonální léčba, která je podávána (a proto i působí) systémově. Například ke zmírnění klimakterických potíží může lékař ženě předepsat hormonální substituční léčbu ve formě tablet, z nichž se pak účinné látky dostanou skrze trávicí trakt do krve a následně do celého těla. Opakem systémové hormonální léčby je lokální hormonální léčba. Viz také systémová terapie, hormony.

Hormonální receptor je protein, který má schopnost vázat nějaký zcela konkrétní hormon. Hormonální receptor se může nacházet buď na povrchu buňky nebo uvnitř buňky. Po navázání hormonu na receptor dochází v buňce k mnoha změnám (jaké konkrétní změny to jsou, záleží na konkrétní dvojici hormon-receptor). Existuje velké množství různých hormonálních receptorů. Viz také hormony, receptor.

Hormonální substituční léčba, hormonální substituční terapie neboli HRT (zkratka pochází z anglického názvu hormone replacement therapy) je hormonální léčba, která se obvykle používá ke zmírnění příznaků přechodu (menopauzy) u žen. Cílem HRT je nahradit ženské pohlavní hormony, jejichž hladina s věkem klesá. Některé typy HRT však mohou zvyšovat riziko vzniku karcinomu prsu. Viz také hormony, hormonální léčba, terapie.

Zobrazeno 1 až 10 z 15

Počet výsledků